×
fevziamca apple 4

Evet gelelim en büyük soruya. Kimdir bu Fevzi Amca?

Fevzi Amca benim dedemdir. Evet gerçekten dizi/film sitesinin ismini dedesinin adını verecek kadar orjinal birisiyimdir :) Kendisinin burada hayat hikayesini anlatmayacağım ama sitenin adını neden Fevzi Amca koyduğumdan, kendisinin benim için öneminden ve birkaç konudan daha bahsedeceğim işte. Benden buraya bir kitap bırakmamı beklemeyin, ama elimden geldiğince yazmaya çalışacağım.

Fevzi Amca'nız 1948 Konya/Kadınhanı doğumlu sıradan bir insan. Ama kafası biraz farklı çalışan bir insan. Genç yaşta İstanbul'a çalışmaya ne sebeple gittiğini bilmiyorum ama gitmiş. Tahminimce 13-14 yaşlarında gitmiş. TEK BAŞINA! Bu durum onda azim kelimesinin gerçek anlamını genç yaşta kafasına yazdırmış. Ne kadar çok çalışırsa o kadar kazanır, o kadar büyürsün kavramını çok erken öğrenmiş.
Fevzi AmcaŞuna bakar mısın Kadir İnanır gibi adam :) Dedem olduğu için söylemiyorum gerçekten yakışıklı adammış. Çapkın olması da cabası. (bunu dedem olduğu için söyleyebilirim hahah) Babannem ile görücü usülü evlenmişler. Onların zamanında yokmuş ki "ben bunla evlenmek istiyorum" diyip evlenmek gibi birşey.

Konya, İstanbul, Antalya , Zonguldak ve son toprağa bastığı yer Konya olarak bir hayat rotası çizmiş kendisine. Mesleği Tekstil. İşini gerçekten severek yapıp gün geçtikçe büyüyen Tekstil Firmaları kurmuş. Onlarca kez batmış, tekrar başlamış. En iyi dönemini ise 500 kişiye yakın işçi çalıştırdığı Zonguldak'ta geçirmiş.

E tabi en iyi dönemini Zonguldak'ta geçirdiği esnada kendi dükkanında annemi farkedip babama "oğlum sana bunu alacam" demiş ve almış da :) Biraz mal alır gibi anlattım ama yanlış anlaşılmasın, babam ve annem dedemin vesilesiyle tanışıp birbirini sevmişler.. Nihayetinde ben doğmuşum.

Kendisiyle en güzel anılarım hep monoton şekilde geçerdi; Dedemin yazıhanesine giderdim veya o beni çağırırdı. Bana sigara aldırmak için 5TL para verirdi (o zamanın parasıyla 5milyon tl mi artık bilmiyorum siz hesaplayın) o 5 TL'nin 3.5 TL 'sine Muratti sigarasından alıp yazıhaneye çıkardım. Sonrasında ise hep şu şekilde gelişirdi; (o arkası dönük bir şekilde veya başka bir işle oyalandığı için ben lafı yüzüne bakmadan söylemek durumundaydım)
- Dede sigaranı aldım, paraüstünü masaya bırakıyorum (1.5TL'yi bırakırdım masanın üstüne)
+Al len o parayı
eşşoğlueşşek!

şeklinde kısa bir diyalog geçerdi. Biliyordum paranın üstünü bana vereceğini ama benimki de artislik işte. Ben o 1.5 TL'ye Hamburger+kola alıp 1 saat internet cafe'de oyun oynardım. Çok iyi hatırlıyorum... (günümüz ekonomisine de hafif bir gönderme :d)

Herneyse daha fazla uzatmadan bitireyim... 2009 yılında fabrikanın batışından sonra tekrar memleketi olan Konya'ya yerleştikten sonra 9 yıl daha Konya'da yaşadı. Ben de artık büyümüştüm her yaz Konya'ya giderdim kalırdım orada 1 2 ay. Sonra tekrar doğup büyüdüğüm toprak olan Zonguldak'a dönerdim. Bu şekilde bir 9 yılını hatırlıyorum dedemin, Amca'mın orada kendi emekleriyle kurduğu bir dükkanda sabah erkenden kalkıp Amcam'dan önce gidip dükkanı açardı. Öğlen yemeği için 12-1 sularında eve gelirdi (yaz olduğu için ben de hep o saatlerde uyanırdım) Ben kahvaltı, o ise öğlen yemeğini yerdi.

Sonra eğer canı isterse dükkana dönüp çalışmaya devam eder, istemezse de şu an bende olan Mavi Pijamalarını çekip güzelce uzanırdı bol yastıklı yatağına... E tabi tüm bu anlattığım olaylar esnasında dedem çok sigara içerdi. Normalden fazlaydı yani, nihayetinde sigaranın ciğerine verdiği kalıcı hasarlar sonucu ciğerinde çıkan rahatsızlıklardan sebep geçen Mart ayında vefat etti.

Dedem benim için çok iyi bir hayat örneği oldu. Çünkü ondan azmi, çalışma sevgisini, her daim gülümsemeyi, kahkaha atmayı, espri yapmayı, kötü alışkanlıkların bir insana yaşattıklarını ve daha fazlasını öğrendim. Adını kendimce yaşatmak amaçlı zaten uzun süredir üstünde düşündüğüm dizi-film sitesine verdim...
Elimden ancak bu kadarı geldi saat 5:51 olmuş, yatayım artık. Size iyi seyirler arkadaşlar...